Какви са санкциите на САЩ срещу Иран и как Вашингтон може да наложи още?

Свят

Съединените щати предупредиха, че ще наложат нови санкции на Иран след безпрецедентната му атака срещу Израел.

 

Във вторник министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че новите санкции срещу Техеран, които може да бъдат насочени към намаляване на капацитета на страната да изнася петрол, ще бъдат въведени до дни. Републиканците в Конгреса също обмислят серия от законопроекти за Иран.


Ето подробности за съществуващите мерки срещу Иран и за това, което САЩ може да направят по-нататък:


КАКЪВ Е ОБХВАТЪТ НА СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ САНКЦИИ НА САЩ СРЕЩУ ИРАН?

 

Санкциите на Вашингтон срещу Иран вече забраняват почти цялата търговия на САЩ със страната, блокират активите на правителството в САЩ и забраняват американската чуждестранна помощ и продажбата на оръжие, според данни на Изследователската служба на Конгреса (CRS).

 

Хиляди хора и компании, както ирански, така и чуждестранни, са били обект на програмата за санкции, тъй като Вашингтон се опитва да ограничи иранското правителство и да промени поведението му, заяви CRS в доклад от миналата година.

 


Притесненията на САЩ включват ядрената програма на Иран, нарушенията на правата на човека и подкрепата му за групировки, които САЩ смятат за терористични.


"Санкциите на САЩ срещу Иран вероятно са най-широкият и всеобхватен набор от санкции, които Съединените щати поддържат по отношение на която и да е държава", заяви CRS.


КАКВО ОЩЕ МОГАТ ДА НАПРАВЯТ САЩ?

 

Питър Харел, бивш служител на Съвета за национална сигурност, заяви, че вариантите на САЩ за по-нататъшни санкции включват насочване към потока от ирански петрол и преследване на подставени лица и финансисти на Иран.


Според него един от най-значимите ходове би бил Вашингтон да накара Европейския съюз и други западни съюзници да наложат многостранни санкции на Техеран, тъй като повечето от действащите понастоящем санкции срещу Иран са мерки на САЩ.


Бившият президент Доналд Тръмп възстанови американските санкции, които бяха облекчени в рамките на международното споразумение за ядрената програма на Техеран, когато се оттегли през 2018 г.

 

"Трябва да бъдем реалисти, че от гледна точка на САЩ, въпреки че винаги има още санкции, които можете да наложите, ние сме в свят на намаляващ действителен икономически натиск, защото вече имаме толкова много санкции", каза Харел.

 


КАКВО ОБМИСЛЯ КОНГРЕСЪТ?

 

Лидерите на републиканците в Камарата на представителите обвиниха президента Джо Байдън, че не успява да приложи съществуващите мерки, и заявиха, че ще се заемат с редица законопроекти за изостряне на санкциите срещу Иран.


Сред тях е законодателство, което ще увеличи надзора на Конгреса върху освобождаването от санкции, ще затегне ограниченията върху износа на американски стоки и технологии за Иран и ще изисква от администрацията да гарантира, че хуманитарните изключения от санкциите не улесняват терористични актове или разпространението на оръжия за масово унищожение.

 

Нямаше непосредствени данни кога, ако изобщо някоя от мерките ще стане закон, който трябва да бъде приет от ръководения от демократите Сенат и подписан от президента демократ Джо Байдън.


Късно в понеделник Камарата на представителите прие с огромно мнозинство законопроект, наречен Закон за енергийните санкции на Иран и Китай, който разширява санкциите срещу Иран, като изисква годишни доклади, за да се установи дали китайски финансови институции са участвали в сделки с ирански петрол. Той ще забрани на американските финансови институции да имат сметки за китайски субекти, които участват в тези сделки.


Законопроектът е изправен пред несигурно бъдеще в Сената.

 

Воденият от демократите Сенат може да разгледа свой собствен закон. Във вторник сенатската комисия по външни отношения прие законопроект, който ще наложи мерки на чуждестранни пристанища и рафинерии, които преработват петрол, изнасян от Иран, в нарушение на американските санкции, след като миналата година в Камарата на представителите беше приет съпътстващ законопроект.

 


От 2021 г. насам администрацията на Байдън е наложила санкции на стотици хора и образувания в рамките на действия, свързани с Иран.


КОИ СА ОСНОВНИТЕ ЧАСТИ НА НАСТОЯЩИТЕ МЕРКИ?

 

Санкциите на САЩ срещу Иран са насочени към неговия ядрен потенциал, енергийния и отбранителния сектор, държавни служители, банки и други аспекти на иранската икономика:


САЩ са наложили санкции на Организацията за атомна енергия на Иран и други дружества, които според тях са свързани с ядрената програма на Иран, както и на десетки банки, включително Централната банка на Иран.

 

Вашингтон се е насочил и към Националната иранска петролна компания, Министерството на петрола и други в опит да ограничи приходите, които Иран получава от енергийния си сектор, както и към компании извън Иран - включително в Китай и Обединените арабски емирства - заради търговията с ирански нефтохимически продукти и петрол въпреки санкциите на САЩ.

 

САЩ са наложили няколко набора от санкции на иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция (КГРР), неговите задгранични сили Кудс и Министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили, както и на хора и образувания, които според тях са свързани с тях. Вашингтон е определил IRGC и Quds Force като чуждестранни терористични организации.

 

Ирански държавни служители, включително президентът Ebrahim Raisi, са били обект на нападения.

 

"Ройтерс", преводът и заглавието е на редакцията на ФрогНюз.

 

Още от Свят