"Фич" запази под негативно наблюдение "ААА" рейтинга на САЩ въпреки сделката за тавана на дълга

Свят

Кредитният рейтинг "ААА" на Съединените щати ще остане под негативно наблюдение (с възможност за понижение) въпреки споразумението за ограничаване на дълга, което ще позволи на правителството да посреща задълженията си, съобщи в петък една то водещите кредитни агенция "Фич" (Fitch Ratings), предаде Ройтерс.

Сенатът на САЩ прие в четвъртък двупартийното законодателство, подкрепено от президента Джо Байдън, което премахва тавана на държавния дълг от 31,4 трлн. долара след месеци на спорове между демократи и републиканци.

"Постигането на споразумение въпреки разгорещеното политическо партизанство, като същевременно се намалят умерено фискалните дефицити през следващите две години, са положителни съображения. Въпреки това Fitch вярва, че повтарящите се политически противопоставяния около лимита на дълга и суспендирането в последния момент преди Х-датата (когато паричните средства на Министерството на финансите и извънредните мерки са изчерпани) намаляват доверието в управлението на фискалните и дългови въпроси", се посочва в изявление на рейтинговата агенция.

"Фич" също така споменава "постоянно влошаване" на управлението през последните 15 години, повишена политическа поляризация и повтарящи се конфликти около повишаването на тавана на заемите на правителството, както и нарастващи фискални дефицити и дълг.

Агенцията постави "ААА" кредитния рейтинг на Съединените щати под негативно наблюдение с възможност за понижение през миналата седмица.

"Съгласуваността и надеждността на политиката, както и очакваните средносрочни фискални и дългови траектории ще бъдат ключови фактори в нашата нова оценка през третото тримесечие", отбеляза "Фич".

Анализатори отбелязаха, че дори след като републиканците в Камарата на представителите и Белият дом постигнаха сделка за тавана на дълга, кредитните агенции биха могли да понижат рейтинга на правителството на САЩ подобно на това, което се случи през 2011 г., когато "Стандард енд Пуърс" намали рейтинга на САЩ с една степен, въпреки че неизпълнението на задълженията (т.нар. "дефолт") беше предотвратено на косъм.

Инвеститорите използват кредитните рейтинги като един от показателите за оценка на рисковите профили на правителствата и компаниите. Като цяло, колкото по-нисък е рейтингът на кредитополучателя, толкова по-високи са неговите разходи за финансиране.

Още от Свят