Социалният министър Борислав Гуцанов заяви, че държавата не може да си позволи заплатите в бюджетния сектор да бъдат увеличени с 10% още тази година, за което настояват синдикатите. Той припомни, че данъците не са променяни, пенсиите се увеличават по Швейцарското правило, а за заплатите са намерени средства за ръст от 5%.
"На този етап много трудно може да стане нещо повече. Искам да бъда реалист и да говоря това, което е реалното в момента, а не какво на нас ни се иска. Говорили сме не един или два пъти с Министерството на финансите по този въпрос, но на този етап това е реалното финансово състояние", обясни Гуцанов.
Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров заяви, че напрежението в някои сектори не стихва и има готовност за протести.
"Направихме невъзможното от "дупка" от 18 млрд. лв. да направим бюджет, да спазим Швейцарското правило за пенсионерите, да има великденски добавки, колкото и да са минимални, да не вдигнем данъците, което беше изключително важно, да има 5% повишаване на заплатите. Държавата в лицето на Министерството на труда е възобновила разговорите с бизнес и синдикати по транспонирането на евродирективата за адекватната минимална заплата", съобщи министърът, като допълни, че за този петък е насрочена нова среща по темата, а целта е да има предвидимост.
Според Гуцанов внасянето на нов вот на недоверие към правителството девалвира най-силното оръжие на опозицията.
"Аз приемам всеки един вот на недоверие с огромно уважение, защото зад тези хора, които са в парламента, има български избиратели, които са дали своя глас. Но все пак, на едно правителство, което няма 100 дни, ти два пъти да искаш вот на недоверие и то в такъв кратък период от време, за мен това е девалвация на най-силното "оръжие" в ръцете на опозицията. Трябва да има уважение, но вотът на недоверие трябва да се използва по начин, по който наистина има ефект", смята социалният министър, цитиран от БНР.