Властта решава колко да ни е сметката за ток

Новини

Определят базова цена на електроенергията за домакинствата

Може да дават компенсации само за част от потребения ток от хората

Промените влизат в сила от 1 юли 2024 г.

Правителството или парламентът ще решават какви сметки за ток да плащат гражданите. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, които бяха гласувани окончателно от парламента.

От 1 юли 2024 г. ще бъде определена базова стойност на електрическата енергия за 1 метачатчас, която битовите абонати ще трябва да плащат. Към тази базова цена ще бъдат добавени разходите на доставчиците на електроенергия със съответна норма на печалба и така ще се определя цената на тока за бита. Същевременно от средата на следващата година доставчиците на ток ще купуват електроенергия по пазарни цени. А за разликата между пазарната цена и базовата цена за домакинствата ще бъдат изплащани компенсации, както в момента такива компенсации има за бизнеса, ако купуват електроенергия на цена над 200 лв. за мегаватчас.

Цената на тока за домакинствата от 1 юли 2024 г. ще бъде определена или от парламента с приемането на закона за бюджета за 2024 г., или с програма на Министерски съвет, гласи последният вариант на Закона за енергетиката.

Първоначалната идея за либерализиране на пазара на ток за бита беше от 1 юли следващата година КЕВР пак да определи цената на тока за домакинствата. Но вече е решено определянето на цената на тока за хората да бъде прехвърлено на законодателната или на изпълнителната власт.

Любопитно е, че домакинствата може да не получат компенсации за високите цени на тока за цялото количество потребена от тях електроенергия. Компенсацията може да бъде за цялото или само за част от закупеното количество електрическа енергия от битовите крайни клиенти, гласят новите текстове. Освен това размерът на компенсацията може да бъде различен според количеството закупена електрическа енергия. Тоест за хората с по-малко потребление на електроенергия изплащаните компенсации може да се по-големи от тези, които харчат повече ток.

През миналата година, по време на служебното правителство, от Министерство на енергетиката лансираха идея да има две цени на тока за бита. При потребление на ток до 300 киловатчаса на месец цената да е по-ниска, а при по-голямо потребление да е по-висока. А през зимата на по-ниска цена да са до 800 киловатчаса на месец. Новите текстове в Закона за енергетиката ще дадат възможност на правителството да определи именно такива две различни цени на тока за бита. Проблемът е, че за хората, които ползват топла вода на бойлер, 300 киловатчаса по-евтин ток на месец са крайно недостатъчни. Дори семейство от трима души, което готви предимно на газ, може да потреби много повече електроенергия, ако използва бойлер.

Идеята е домакинствата да получават компенсации за високите цените на тока от 1 юли 2024 г. до края на 2025 г. А след това хората да преминат изцяло на пазарни цени на тока. Промените в закона ще дадат възможност от средата на следващата година правителството да определя каква да бъде цената на тока и дали за по-голямо потребление цената да бъде по-висока. В закона не са записани никакви критерии, които правителството да взима предвид при определянето на цената на тока. Правителството може да реши базовата цена на тока от средата на следващата година да бъде значително по-висока от сегашните тарифи за бита, за да няма рязко увеличение на сметките от края на 2025 г. Възможно е дори определената базова цена в някакъв момент да е по-висока от пазарната. В закона специално е записано, че ако базовата цена на електроенергията за домакинствата е по-висока от пазарната, доставчиците на ток ще внасят събраните суми над пазарната цена във Фонд “Сигурност на електроенергийната система”.

Взимат 5% от постъпленията от продажба на електроенергия

Електроцентралите без таван на приходите

Кабинетът решава за използването на парите

Няма да има таван на приходите на производителите на ток.

Производителите на електроенергия няма да имат таван на приходите, гласят новите текстове в Закона за енергетиката. Първоначалният вариант на проекта за промени, подготвен от правителството, предвиждаше за производителите на ток да бъдат определени тавани на приходите, и ако пазарната цена е по-висока, разликата да влиза във Фонд “Сигурност на електроенергийната система”. А от фонда да бъдат изплащани компенсации на домакинствата за високите цени на тока.

Сега такъв таван на приходите няма да има.

Според анализ на КЕВР, за поддържане на сегашните цени на тока за бита в продължение на една година са необходими 1,4 млрд. лв. Но ако от средата на 2024 г. с решение на парламента или на правителството, цените на тока за бита бъдат повишени, ще бъде намалена необходимата сума за изплащане на компенсации.

Производителите на електроенергия ще внасят във Фонд “Сигурност на електроенергийната система” 5 на сто от приходите си от продажба на електроенергия. А правителството ще решава тези средства за изплащане на какви компенсации ще бъдат достатъчни.

Павела Митова, ИТН: В ЕС няма крайна дата за въвеждане на пазарни цени

Споразумението е трудно за изпълнение

В директивата на ЕС няма крайна дата за либерализация на пазара на електроенергия за бита, заяви Павела Митова, депутат от ИТН. Според нея промените в Закона за енергетиката се правят, за да бъдат взети парите от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Излизането на домакинствата на свободния пазар на ток беше записано като ангажимент на страната ни в ПВУ по време на правителството на Кирил Петков.

С промените в закона ТЕЦ-овете се обричат на затваряне още преди 2038 г., защото нямат шансове да работят, заяви Павела Митова. С промените няма да има квота за изкупуване на ток въглищните централи и те ще работят само на пазарен принцип.

Законът е вреден, защото цели вдигане на сметките за ток няколко пъти на всяко едно домакинство от 1 януари 2026 г., коментира Йордан Тодоров, депутат от “Възраждане”.

Настояват за промяна на Пътната карта за климатична неутралност

КНСБ иска отлагане на свободния пазар за бита

Хората няма да понесат двойни сметки

Пламен Димитров, президент на КНСБ

КНСБ не отстъпва от искането за отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., гласи официално становище на синдикалната организация.

Излизането на домакинствата на свободния пазар на ток от 2026 г. ще създаде тежки социални проблеми поради невъзможността на битовите потребители да се адаптират към новите условия, заявяват от КНСБ. След две години хората няма да понесат двойни цени на тока, тъй като доходите за такъв кратък период няма да станат двойни, заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ.

В Пътната карта за климатична неутралност, която е внесена в парламента, са заложени два възможни срока за затваряне на въглищните централи – 2030 г. или 2038 г. От КНСБ заявяват, че са против всякакви сценарии за бързо спиране на въглищни мощности, което поставя под риск енергийната сигурност на страната. И настояват Пътната карта да не бъде разглеждана в Народното събрание, а да бъде преработена.

Още от Новини