Проведе се четиридневно обучение на персонала на бенефициента и партньорите в София проект BGCULTURE-2.001-0090 „Утвърждаване на "ОКИ ТОПЛОЦЕНТРАЛА" като модерно пространство за изкуство, култура и д

Европа

В периода 4 – 7 юли 2023 г. в Регионален център за съвременни изкуства Топлоцентрала, гр.София се проведе обучение на персонала на бенефициента и партньорите в София по Проект BGCULTURE-2.001-0090 „Утвърждаване на "ОКИ ТОПЛОЦЕНТРАЛА" като модерно пространство за изкуство, култура  и диалог“, финансиран по Програма РА14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство  2014 – 2021.

В събитието се включиха представители на трите организации по настоящия проект - Столична община, Асоциация на свободен театър и TOU Scene AS, Норвегия. В програмата бяха включени теми обхващащи теоретична и практическа част.

По време на обучението чрез беседи и презентации бяха засегнати темите: Културното предприемачество в България: институционална и законодателна рамка, темпове на развитие, възможности за реализация (вкл. чрез различни програми и проекти), слабости/силни страни, добри примери; Културното предприемачество в държавите - донори с фокус върху Норвегия: институционална и законодателна рамка, темпове на развитие, възможности за реализация (вкл. чрез различни програми и проекти), слабости/силни страни, добри примери; Културното предприемачество в контекста на съвременните предизвикателства: ще бъдат разгледани новите предизвикателства пред културните и творчески организации, породени от широкото разпространение на новите информационни и комуникационни технологии, нарастването на значение на медийната конвергенция и културата на участие, както и новото поведение на публиките и/или потребителите на културни съдържания в дигитална среда; Нови публики/ потребители: тук ще се обърне внимание на различните подходи за адресиране на съвременните публики и потребители. Взима се предвид, че под влияние на новите медии и културата на участие, потребителите започват да се осмислят като активни агенти, които едновременно потребяват и създават културно съдържание; Възможности пред културното предприемачество: ще се изследват появяващите се нови бизнес модели, променените подходи към създаването на стойност, авторското право, маркетинга и алтернативните финансови източниците за реализиране на предприемаческата инициатива в областта на културата.

В края на обучението всички участници изказаха благодарност за предоставената им възможност да придобият конкретни умения за развиване и реализация на предприемаческа идея в културния сектор;

Още от Европа