Христо Панчугов: Вероятността за сценарий, който е предсрочни избори, се увеличава всеки ден

Анализи

„Това, че няма яснота кога ще бъде връчен първият мандат, е опит на президента да се ориентира в ситуацията, да извлече дивиденти по възможно най-добрия начин, тъй като очевидно това е свързано с желанието да изглежда, че той е дал цялото възможно време на участниците в преговорния процес да постигнат споразумение за управление, без значение, че към този момент изглежда шансовете за постигането на такова, са изключително ниски“. Това заяви в интервю за БГНЕС политологът Христо Панчугов, преподавател по политически науки в Нов български университет (НБУ).

„Президентът има собствен дневен ред. Той отдавна играе по него и това, всъщност, е поредният опит да се закрепи малко – първо, да изглежда, че има стабилен модел на управление, който не е този на парламентарната република, и, второ, че президентът е този, който все пак търси изход от кризата“.

Панчугов смята, че все повече изглежда вероятно да видим предлагане на правителство, просто заради предлагането.

„Не мисля, че преговорите към този момент вървят към успешен финал, т.е. към това да се постигне споразумение за едно общо управление, което означава, че дори и да видим внесено правителство с първия мандат, то вероятно няма да събере нужното мнозинство, за да може да бъде гласувано и съответно да започне работа“, отбеляза той. Политологът обясни, че това означава, че и вторият мандат също ще се провали. Освен това, според него, на фона на начина, по който текат разговорите между първите две политически формации, дори третият мандат да бъде даден на неутрална политическа формация, тя също няма да може да събере подкрепа, достатъчно голяма, за да сформира управление.

„Вероятността за сценарий, който е предсрочни избори, се увеличава всеки ден“, прогнозира Панчугов.

Панчугов обясни, че сценариите са два и те не могат да бъдат осъществени заедно – или ще имаме политическо правителство с политически лица, които носят отговорност пред избирателите си и пред политическите формации, които са ги излъчили, или ще имаме неутрален кабинет, който ще разчита на подкрепа на българските граждани много повече, отколкото на партийни ядра, и съответно ще има сложната задача да събира постоянно коалиции около различни политики.

„Носенето на ясна политическа отговорност е по-лесно осъществимият вариант и от тази гледна точка той носи по-голяма вероятност да имаме все пак управление", смята политологът. Той, обаче, е убеден, че липсва достатъчно доверие в политическите формации, за да вървят към такъв вариант.

На въпроса защо се получава така, че и първата, и втората политически сили са категорични, че трябва да има редовен кабинет, но същевременно не са склонни да направят компромис, Панчугов отговори, защото не са готови да платят цената, а цената е отпадане на гласоподаватели на следващите избори.

Още от Анализи