„Присъдата на Георги Семерджиев е несправедлива, но е добра! Добра е на фона на леките наказания, които получават други убийци зад волана.“ Това каза основателката на „Ангели на пътя“ Петя Иванова пред „България Днес“. Семерджиев бе осъден окончателно на 20 години затвор. Тежка присъда благодарение на обществен натиск
„На базата на всички условни присъди, които получават убийците на пътя – което е в 90% от случаите, това е една доста добра присъда. В тези 90%, в които има загинали при катастрофа, виновниците се разминават с условна или с 2–3 години в затворническо общежитие. 20-годишната присъда на Георги Семерджиев, който погуби Хариет и Христина, е толкова тежка, защото случаят бе обществен“, обяснява Иванова.
Тя добавя, че когато няма натиск от медиите и обществото, убийците на пътя получават условни присъди и случаите остават неизвестни за обществото.
Пример с друг случай и нуждата от по-строги закони
„Скоро например се произнесоха по делото за четирима убити футболисти. Ако не се лъжа, на виновника му дадоха само 5 години. Това е подигравка с жертвите и с близките им. Колко деца загинаха заради убийци на пътя, а те имат условни присъди“, категорична е Иванова.
Тя настоява за промени в закона: „Законът трябва да се измени. Убийците на пътя не трябва да имат право да се разминават с условни присъди! Трябва да има доживотен затвор, дори без право на замяна, за тежки случаи като този.“
Фаталният инцидент и съдебният процес
На 5 юли 2022 година на булевард „Черни връх“ в София мощен джип помита Хариет Стефанович и Христина Дилева – на 21 и 26 години. Зад волана е Семерджиев. Младите момичета загиват на място. Шофьорът бяга и е задържан в дома си 12 часа по-късно.
Пред съда Семерджиев отговаря за пет обвинения, включително причиняване на катастрофата, шофиране след употреба на наркотици и използване на фалшива шофьорска книжка. През целия процес той твърди, че е бил в колата с две момичета и правили „тест драйв“, а една от тях е шофирала. Тезата му е подкрепена от свидетелка, която впоследствие се отказва от показанията си.
Окончателна присъда и продължаващи разследвания
След няколко месеца Апелативният съд потвърждава присъдата, а Върховният касационен съд се произнася окончателно на 20 май с 20 години затвор. Темата не е затворена, тъй като през миналата година са повдигнати обвинения и на полицайката Симона Радева за укривателство на Семерджиев.
Скандал с помощ от МВР – повече от 40 полицаи в проверка
Вътрешна проверка на МВР показва, че през годините над 40 полицаи с действия или бездействия са помагали на осъдения. Този факт предизвиква силен обществен отзвук и поставя въпроси за корупция и безотговорност в системата.
Общественото недоволство и нуждата от промяна
Основателката на „Ангели на пътя“ е преживяла лична трагедия и е категорична, че само чрез по-строги закони, силен медиен и обществен контрол може да се постигне реална промяна и справедливост за жертвите на пътя.