Порочна сватба - ще има ли правителство на инат?

Анализи
© БТА

На фона на поредните изтекли тайни записи, безпрецедентната война на прокуратурата с политиците и хладният повей от Президентството, първите две политически сили опитват да разтопят ледовете помежду си и да сглобят кабинет - със самопожертвователната компромисност на Бойко Борисов, повторното видимо отдръпване на Христо Иванов и настъплението на Асен Василев и "промяната" му.

Сякаш никога не е било толкова трудно да се прогнозира какво ще се случи.

И ако фокусът преди да изтече записът, беше и ГЕРБ, и ПП-ДБ да се оправдават пред избирателите си, че са готови да управляват в коалиция, без да я наричат така, по иновативен ротационен метод, след тях и прокурорската атака вече бранят - гръб в гръб, крехката си сглобка. Единият, под заплахата да му поискат имунитета заради стария случай "Барселонагейт", другият - прясно разпитаният в прокуратурата и публично обвинен от службите и служебния вътрешен министър за свои и на негови съветници и вицепремиери дела, Бойко Борисов и Кирил Петков заговориха в един глас:

 "Трябва да си сляп, да не виждаш какво се случва в момента."

"Ясна е целта – да не се направи редовно правителство."

Нелицеприятните разговори, които отцепникът Радостин Василев направи публично достояние, станаха причина - за кратко - да настъпи ледена епоха, след като в събота Мария Габриел обяви, че замразява преговорите. Последваха увещания – от ПП към ГЕРБ, да се върнат на масата за преговори.

 "Не мисля, че на ниво ценности имаме някакъв особен проблем. Всички разчитаме, че все пак разумът ще надделее и ще стигнем до реализация на втория мандат."

 От ГЕРБ отговориха с условие – Габриел да вземе мандата от президента и да е първа в ротацията. Последва отказ. Николай Денков получи мандат от президента Румен Радев със съвет да не го изпълни:

 "В името на запазването на остатъците от нормалност и доверие в политическата система, на съхраняване на вашето достойнство и политическа перспектива, ви призовавам да преосмислите изцяло целесъобразността от оползотворяването на този мандат, който вече е дискредитиран."

Така държавният глава се превърна във враг. С дежурното обвинение за услаждане на властта в периода, в който парламентарната република се управлява служебно, по думите на Атанас Атанасов.

 Във вторник Габриел се появи отново на сцената, с нови условия, като увери, че "разговорите не са в ледена епоха, но няма и слънчеви лъчи, които да разтопят ледовете". Тя апелира за преосмисляне на "формата, състава, личностите, модела, принципите и доверието".

 Условията бяха посрещнати с облекчение. От ПП дадоха ясно да се разбере, че са готови да преговарят за промени в предложения от тях състав на кабинет. И вече са наясно, че правителството трябва да е "приемливо, за да е ясно, че може да заработи като екип".

 

Мария Габриел  Снимка: БТА
Мария Габриел Снимка: БТА

 

Речено, сторено. Вчера Денков, Габриел и ръководни фигури от партиите проведоха 3-часов разговор. Според Борисов съставът на кабинета трябва да е такъв, че "да успокоява и гради доверие и в двете формации".

Присъствието на Асен Василев в кабинета обаче е извън скоби, защото "не е толкова лесно да се намери министър на финансите, който да може да свърши работа при тези трудни обстоятелства", по думите на Николай Денков.

 И докато първите и вторите си говорят, останалите отново бяха поставени в ролята на наблюдатели. Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов не възнамерява да наблюдава безучастно. Напротив, обяви от парламентарната трибуна, че водачите на ПП са за затвора и ги призова:

 "Нямате морално право да сте тук. Върнете мандата! Най-доброто решение, което може да бъде взето, е България да отиде на нови избори."

ИТН и ДПС са "за" редовен кабинет, но не и с ПП в него.

 Според Тошко Йорданов може да се говори за експертен кабинет без ПП, "тъй като техните лидери би трябвало да бъдат арестувани за държавна измяна".

 "Да има правителство е задължително. От кого? От рамбовци, които, няколко души, почерпени, вземат решения за саморазправа с опозицията. Не мисля, че такъв тип хора трябва да бъдат овластени. Това е пълзящ фашизъм", коментира Мустафа Карадайъ.

Лидерът на ДПС прогнозира обществено напрежение, ако се състави правителство между първите две политически сили.

 "Тази порочна сватба, която виждаме последните няколко дни през медиите, ако се случи, при това недоверие на обществото, ще сме свидетели на онова, на което бяхме свидетели на 10 януари 1997 г., а именно – българските граждани ще нахлуят тук, в тази сграда."

Лайтмотивът за предстоящата сватба беше охотно поет от коментаторите. Интерпретацията на Андрей Райчев е, че "Борисов се разведе с ДПС и Гешев и се жени по принуда и под западен натиск за ПП".

 Според социолога Марчела Абрашева "след като разводът тече преди да е станал бракът", резултатите не могат да се предвидят.

 
Източник: БНР

Още от Анализи