Нов феномен на пазара на IT труда

Анализи

Борис Стайков, Фейсбук
 
Тъй като вече има нулев интерес от младите към всичко останало, всички се насочиха към IT сектора. Бизнес нишата беше усетена много бързо и се навъдиха всякакви “академии”, “училища”, “клубове” и подобни, предлагащи “обучение за програмисти”. В повечето случаи със съмнително качество и неясни резултати, а някои дори издават дипломи и сертификати... В резултат на това, пазара за начинаещи се пренаводни, съответно качеството неминуемо падна драстично и се появи жестока конкуренция за стажантски и джуниър позиции.
 
От страна на бизнеса обаче, това изключително затруднява подбора на кадри за млади специалисти. Появяват се много кандидати за една позиция и е много трудно да се отсее някой, който “става за нещо”. Никой не иска да провежда 300 интервюта, за да си намери читав джуниър кадър.
 
И какво се получава - фирмите просто престават да си тъсят млади специалисти и започват да играят на по-сигурно, като залагат на опита.
 
По този начин блянът за реализация в най-добрия сектор и висока заплатка започва да изглежда все по-далечен и все по-недостижим за младите поколения. Някои смятат, че това е началото на нормализация в сектора и нещата започват да стават както в повечето страни - баланс между търсене и предлагане, много сериозна конкуренция за хубавите позиции и балансирано заплащане, без огромни флуктоации, породени от липсата на кадри.

Още от Анализи