Високи цени по капанчетата на плажа и ресторантите наоколо ще върнат трапезите с домашна храна на плажа, прогнозираха концесионери, спасители и жители на морските градове, пише Труд бг. Те обясниха, че за разлика от Гърция, у нас няма проблем да се носи хладилна чанта с храна, тъй като сянката по никакъв начин не е обвързана с консумация от най-близкото заведение. Между 20 и 30 на сто по-скъпо плащат клиентите на ресторанти още преди началото на сезона, а сервитьори и собственици обясняват, че поскъпването е заради по-високото ДДС и заради това, че всички продукти са драстично увеличени.
В Бургас вместо миналогодишните 8 лв. за 200 гр цаца, почиващите тази година ще дават по 10 лева. Малка наливна бира “Бургаско” е 3. 50 лева, а порция картофи поне 8 лв.. Въпреки, че е поскъпнала, цацата си остава най-народна. За сравнение, порция сафрид е между 16 и 17 лева, толкова е и порция от четири пържени попчета. Пържената дребна рибка достига до 15 лева на някои места в Лозенец или Свети Влас. Шопската салата може да бъде намерена от 12 до 16 лева по Южното Черноморие. В заведенията в Созопол и Несебър цаца няма. В Созопол се предлагат сафрид и меджид, като цената е 16-17 лева за порция от 350 грама. Предлага се ватос за цена около 13 лева.
Все по-малко заведения във Варна предлагат цаца, а заради високото ѝ търсене цените на този вид риба са умишлено завишени. Средно 30 лева ще излиза порция трицона, пържени картофи и една бира това лято по плажните капанчета във Варна. Чиния от 300 г. с цаца е между 18-20 лв., пържените картофи без сирене са 7 - 10 лв., а бира от 500 мл се търгува от 6 до 8 лв. в зависимост от марката.
Заради скъпотията лятото ще възроди домашните трапези на плажа. Миналата година хората си носеха чипсове, а по смелите - хляб и сирене, домати и много бира, но купена от магазините в града, припомниха спасители.
Възрастни бургазлии припомниха, че при соца, хората идваха да плажуват, като в багажниците им имаше щайги с домати, каси кола и бира. Отделно салам и сирене. На трапезата на пясъка, много често се срязваха и дини. Тогава хората по ивицата си другаруваха, черпеха се, особено със зрели дини, спомнят си старите морски спасители. По-добре диня и хляб със сирене от багажника, отколкото на ресторанта, където за 4 порции цаца, бира за татко и кола /по 3 лева/ за мама и двама малчугани, ще трябва да се плати поне 50 лева. И само с цаца пак никой няма да се засити, коментират морските вълци. Ако всеки си поръча и по една супа, обядът става още по-скъп.
Това лято спасителите са с ново работно време. Вместо от 8 до 18 ч, те ще са на постовете от 9 до 18. 30 часа. От здравното министерство промениха наредбата. Според запознати мотивите са, че летовниците ходят на плаж по-късно и остават до късните часове следобед. Бургазлии пък ходят на плаж традиционно след работа. Освен това броят на спасителите още в първите дни на юни ще е по - голям. Постовете, които ще работят ще са повече, предимно заради мъртвото вълнение. Миналата година още през юни “мъртвакът” връхлетя залива и имаше много инциденти. Докато преди, през лятото се появяваше само в началото на август, сега, заради климатичните промени, буквално напомня за себе си през ден.
От 1 юли, морските стражи ще са в пълен състав, а сезонът ще е удължен. Те ще останат на постовете си чак до 15 септември, а не както досега - до 31 август.
Кризата с кадри - спасители на плажа продължава. Има повече младоци, но най-възрастният спасител е на ...75 години, разкриха негови колеги.
РЗИ-Варна започва мониторинг на чистотата на морските води от 27 май. Тогава ще бъдат взети първите проби от 23 зони за къпане, разположени от Златни пясъци до Бяла. Инспекцията следи за появата на ешерихия коли и чревни ентерококи в морето, които могат да вгорчат почивката на плажуващите. Проби ще се вземат два пъти месечно до 30 септември. Отделно през трите летни месеца - юни, юли и август, РЗИ ще изследва три изложени на риск зони за къпане и за салмонела и НАГ вибриони. Те са край минералния басейн в курорта Св. св. Константин и Елена, ивицата в кв. “Аспарухово” и Офицерският плаж във Варна. Последният от години е обект на засилени проверки заради близостта му до Шокъровия канал. От него при всеки дъжд в морето заедно с дъждовни води се изливат и нечистотии. Проектът за дълбоководно заустване на канала буксува над десетилетие. Миналата година той бе включен в листата на общинските проекти за държавно финансиране, но после отпадна.
Плажовете във Варна вече са почистени, по голяма част от тях са поставени и чадъри, които все още се ползват безплатно от най-жадните да трупат тен. Клиенти чакат и плажните капанчета.
От 7 до 12 лв. за чадър ще плащат плажуващите по Северното Черноморие това лято. Въпреки че морската вода още е студена, подготовката тече с пълна пара. Ивиците се почистват, по повечето вече са наредени чадъри. Наемането им на градския плаж във Варна поскъпва с 1 лев заради инфлацията, обясниха от фирмата концесионер. Чадърът и шезлонгът ще струват по 7 лв. Първите спасители започват дежурства на най-посещаваните части от плажа на 1 юни, а от 1 юли на всички вишки ще има водни гардове. И това лято трупащите тен по охраняемите плажове във Варна и курортите ще разчитат на безплатна медицинска помощ на пясъка, ако им призлее от горещина, ужили ги насекомо, получат травма или имат нужда от реанимация след воден инцидент. За първи път в екипите освен реаниматори, сестри и фелдшери, ще участват и парамедици.
Чадърът и шезлонгът на огромния плаж в курорта Албена също ще са по 7 лв., колкото струваха и миналия сезон. За туристите в хотелите цената е включена в пакетната услуга. Те ще се разполагат от третия ред, а първите два до морето ще са за приходящи гости. Чрез нова мобилна услуга с апликация на телефона си те ще могат предварително да си резервират онлайн конкретно място за плажуване. В Балчик на различните ивици цените също са като миналата година. На централния плаж принадлежностите ще се предлагат по 7 лв., а пред Двореца чадърът ще е 8 лв., а шезлонгът - 6 лв. - също като на ивицата в Кранево. За пълен лукс там ще се предлагат и шалтета по 2,50 лв.
Традиционно най-скъпа излиза сянката на Златни пясъци - 12 лв. за чадър и още толкова за всеки шезлонг. Запазили сме ги без промяна, защото по договор нямаме право на увеличение, въпреки че концесионната такса се актуализира според инфлацията, обясни Борис Киров, представител на компанията концесионер на обширната ивица.
По 1. 20 лв. за чадър и 1. 20 лв. за шезлонг ще е цената на сянката за плажуващите това лято в Бургас. Цените не са увеличени и ще са същите като миналогодишните, съобщи за “Труд news” концесионерът на северния плаж в морския град - Симеон Цветков. На Централен и Южен плаж в Слънчев бряг цените са съответно по 10 лева за шезлонг и чадър, по 9 лева е цената на северния плаж. В Несебър цената на шезлонг и чадър е 8 лева, а в Созопол на плаж “Харманите” шезлонг и чадър струват по 8 лева, и по 7 лева, ако плажувате на Централен плаж, обясни пред “Труд news” концесионерът Кирил Спасов. Цените и тук са като миналогодишните.
Навсякъде очакват бум от туристи. В Бургас те ще са много и защото ще се открива морска линия Бургас - Истанбул.