Община Етрополе и "Делта Гард" обединени срещу проблема с безпризорните животни и незаконните сметища

Новини

Семейството на Иван и Веселка Иванови се прибира към родния си град Етрополе в една спокойна нощ. Двете им малки деца спят спокойно в колата. Преминавайки района на Табашкия мост, голямо животно препречва пътя им. Тишината се разцепва на две. Огромен черен кон е връхлетял върху колата, копитата му се забиват в тавана ѝ и едва не пропадат върху децата. Животното се преобръща, успява да избяга и малко по-далеч е открито мъртво. Младото семейство е в шок.

„Първото нещо беше да видя как са децата. Добре, че спяха по време на удара. Благодаря на Господ, че ги запази живи, както и нас. Ако колата ни беше по-малка, а не джип, нямаше сега да си говорим с вас“, споделя Веселка Иванова за в. „Етрополе за хората“.

Коланите на четиримата пътници и късметът спасяват семейството от фатален край. Месеци наред те сънуват кошмари и не могат да се отърсят от преживения ужас. Съдбата ги среща с много техни съграждани, които споделят, че докато шофират, са срещали по пътните платна безпризорни животни и са се разминавали на косъм от пътно-транспортни произшествия.

„Знаете ли, отвратително е, че собственикът не излезе като човек да каже:“Ей нямам пари, но добре, че сте живи и здрави“. Човещината я няма вече“, възмущава се съпругът Иван Иванов и допълва: „Всички знаят на кого е животното, но не могат да докажат, защото конят няма марки, документи, чипове, нищо. Собственикът казва, че конят не е негов, а целият град знае, че той е собственикът. Но всеки мълчи от страх. Не обвинявам никого – само собствениците на животни, че ги пускат без надзор. Ние се разминахме, но не се знае до кога. Още срещаме по пътищата безпризорни животни“.

Само един човек се осмелява да подаде показания пред органите на реда, но той не е достатъчен. Трябва да бъдат поне трима, за да се предприемат законови мерки. Семейство Иванови се спасяват от злата участ, но докога?! Може ли да се реши проблемът с безпризорните животни и как?!

Проблемът е сериозен и дълги години неглижиран. Десетки сигнали ежедневно постъпват в Община Етрополе за нарушения на безпризорни животни.

Община Етрополе търси начини да се справи с проблема преди да е пострадал някой жител фатално. По препоръки от кметове на общини от Софийска област, сключва договор с една от най-големите охранителни фирми – "Делта Гард". Фирмата работи в тясно сътрудничество с МВР и се грижи за реда и спокойствието за над 85% от общините, намиращи се в областта.

„Общината е трудно да се справи сама с проблема с безпризорните животни. На територията на община Етрополе се отглеждат над 1 500 коне и крави. Масово тези животни се оставят безстопанствени и създават предпоставки за пътно-транспортни произшествия, навлизат в частни територии и разрушават имущество на жителите. Сигналите са много и постоянно. Проблемът е, че често конете не са маркирани и трудно се установява собственика им“, коментира инж. Мариан Пешев, ръководител „Общински инспекторат“ към Община Етрополе. Той допълва: „Радваме се, че ръководството на Община Етрополе предприе мерки и сключи договор с една от най-добрите фирми, които се справят успешно с тези проблеми в съседните ни общини“.

„Безпризорните животни създават проблеми навсякъде в общините. Те застрашават не само частното имущество, но и са предпоставка за ПТП. Поради тази причина ние подпомагаме дейността на общините под наблюдението на полицията и не изземаме техните функции“, коментира управителят на Делта гард г-н Марин Русев. Той твърди още, че проблемът с безпризорните животни може да бъде овладян и даде пример с други общини, с които са работили.

„Имахме идентични случаи с общините Пирдоп, Златица и Челопеч и за няколко месеца нещата бяха овладени. В момента се наблюдават единични случаи на безстопанствени животни там“, разказва още г-н Русев.

Фирмата му започва усилена работа още в първите си дни, след като сключва договор с Община Етрополе.

„Още първия ден установихме наличието на много безпризорни животни както по пътищата на община Етрополе, така и такива, които бяха навлезли в частни имоти и рушаха имуществото на хората. Само за няколко часа успяхме да установим повечето животни на кого принадлежат и стопаните започнаха да си ги прибират. Имаше и много отговорни собственици, които осъзнаха какви проблеми създават животните им и разбраха, че трябва да се грижат повече за тях“, коментира г-н Русев.

Още от Новини