Мартин Миланов е роден преди 45 години, син е на легендарните спортисти от близкото минало Георги Миланов, дългогодишен вратар и треньор на националния отбор по хокей на лед и Антоанета Златарева, републиканска и балканска шампионка по ски. Женен е за световната и републиканска шампионка по фигурно пързаляне за Русия Оксана Потдикова, има 2 деца.
Завършил е магистратура по „Управление на човешките ресурси” от Университета за национално и световно стопанство – УНСС, бакалавър е по „Икономика на индустрията” в УНСС, завършил е магистратура в Националната спортна академия. Утвърден експерт в областта на спорта и управлението на спортните бази, председател на Българската федерация по хокей на лед, член на комисия на Международната федерация по хокей на лед IIHF , на Надзорния съвет на Българския олимпийски комитет и на комисия „Ученически и университетски спорт“ към БОК. Член е и на Обществения съвет по въпросите на младежта и спорта към Министъра на младежта и спорта.
Бивш национален състезател по хокей на лед, участник на 17 световни първенства като състезател и 5 като треньор.
С кандидата за общински съветник в София Мартин Миланов говорим за бъдещето на спорта и здравословния начин на живот в общината.
Г-н Миланов, каква е вашата визия за подобряване на спортната инфраструктура в Столичната община и насърчаване на идеята „Спортът като начин на живот?“
- Моята мисия е да създам среда, в която всеки жител на София да има лесен достъп до спортни съоръжения и възможности за някаква физическа активност. Целта ми е да подобря инфраструктурата, като ще инвестираме в съвременни спортни комплекси и площадки, ще насърчаваме различни програми и събития, които мотивират хората да се занимават със спорт и изобщо да практикуват някаква физическа активност.
Преди избори всички обещават, но Вие какви конкретни стъпки предвиждате да предприемете, за да подобрите масовия спорт в общината?
- За да подкрепим масовия спорт ще работим за насърчаване на участието на деца и възрастни в спортни събития и ако желаят да тренират в клубове. Ще се стремим към създаване на програми за безплатни или достъпни тренировки и участие в спортни събития за всички жители на общината.
Какви са вашите планове за подобряване на състоянието на спортните обекти и площадки в общината?
- Планираме да инвестираме в реновация и модернизация на съществуващите спортни обекти, както и да изградим нови, където е необходимо. Това включва обновяване на игрища, тенис кортове, басейни и фитнес центрове, за да предоставим по-добри условия на желаещите да спортуват и на жителите на общината.
Как точно ще насърчите младите хора да се занимават със спорт и да изграждат здравословни навици?
- За да насърчим младите хора имам идея да разширим училищните спортни програми и да създадем иновативни учебни планове, които комбинират образование и физическа активност. Също така ще организираме събития и състезания, които да мотивират младите хора да се включат в различни видове спорт.
А какви допълнителни мерки предвиждате за подкрепа на спортните клубове и организации в общината?
- Ще насърчаваме спортните клубове и организации чрез предоставяне на финансови помощи, субсидии и помощ при организиране на спортни събития и състезания. Също така ще работим за подобряване на сътрудничеството между общината и спортните организации, за да се оптимизира използването на спортните съоръжения.
Имате ли инициативи за насърчаване на здравословния начин на живот сред жителите на общината?
- Ще се стремя да предоставим заедно повече информация и образователни програми за здравословния начин на живот, включително информация за здравословно хранене и редовна физическа активност. Ще подкрепяме инициативи, които насърчават хората да променят лошите навици и да водят по-здравословен начин на живот.
Нещо важно - как ще се справите с осигуряването на финансиране за поддръжка и развитие на спортната инфраструктура?
- Ще търсим финансови източници от европейските грантове, публично-частни партньорства, както и на инвестиции от общинския бюджет, за да осигурим необходимите средства за поддръжка и развитие на спортната инфраструктура.
В заключение искам да кажа, че успехът ни би се измервал чрез увеличаване на участието на хората в спортните празници, подобряването на състоянието на спортната инфраструктура и намаляване на здравословните проблеми в общината. Също така, важно е да имаме обратна връзка от обществоото и регулярно да оценяваме ефективността на нашите инициативи и да ги коригираме, ако е необходимо. Тогава ще можем да кажем, че сме постигнали успех.