Повишаване на таксите за удостоверения за имоти, издавани от органите по поземлена собственост, предвижда промяна в тарифата, качени за обществено обсъждане. За издаване на препис от решение на поземлената комисия или на общинската служба по земеделие таксата става 19,55 лева. За установяване на промяна в начина на трайно ползване от 30 лв. таксата става 48,90 лева, а за удостоверение за реституционни претенции от 10 лв. става 29,34 лв. издаването на други удостоверения ще струва 29,34 лв. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник“. Съществува необходимост от преглед на размера на таксите, събирани от органите по поземлена собственост, с оглед тяхната адекватност и съответствие с икономическите условия и административните разходи.
Последното изменение, отнасящо се до определяне на таксите, които се заплащат, е направено с изменението на тарифата през 2009 г. След посочения период многократно е увеличаван размера на минималната и на средната работна заплата. Има инфлационен растеж. Увеличени са и административните разходи, пише в мотивите към проекта. Към настоящия момент с влязла в сила кадастрална карта и кадастрални регистри са 4635 землища на територията на страната, като остават шест. Въпреки това общинските служби по земеделие ще продължават да извършват някои от уредените в Наредба № 49 дейности и услуги и след като за всички землища в страната е влязла в сила кадастрална карта и кадастрални регистри.
Такава е услугата за издаване на препис от решенията за възстановяване правото на собственост по реда на ЗСПЗЗ и на Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд, която е единствено в правомощията на органа по поземлена реституция. Решенията са с много страници, защото издадените по реда на ЗСПЗЗ съдържат десетки имоти с описание на площ, граници, съседи, начина на трайно ползване и пр., а в издадените решения по ЗВСГЗГФ са описани размерът на имота, неговото местоположение (местност, граници, съседи), видът и произходът на гората и ограниченията на собствеността с посочване на основанията за това. Само в компетенциите на общинските служби по земеделие е и осъществяването на процедурата за установяване на промяна в начина на трайно ползване на земеделските имоти, чиято такса е предложено да бъде увеличена. Въз основа на подадено заявление от собственика или ползвателя, комисия, назначена от началника на общинската служба по земеделие, извършва проверка на място и установява действителния начин на трайно ползване на съответния имот.
Единствено в компетенциите на общинските служби по земеделие е вменено задължение да издадат удостоверения за наличието или липсата на реституционни претенции, чиято такса е предложена за увеличение, пише pariteni.bg. Освен това, както на общинските служби по земеделие, така и на областните дирекции "Земеделие“ се налага да издават много други удостоверения, извън посочените в тарифата, за които по тази причина не се събира такса. В тази връзка, в проекта е въведена нова т. 16 в чл. 5, ал. 1 "други удостоверения“, в която е предложена цена за издаване на различни удостоверения, съдържащи факти и обстоятелства, необходими най-вече на нотариусите за осъществяване на разпоредителни сделки:
- удостоверения за статута на имотите, необходими при обстоятелствена проверка и при разпоредителни сделки. За целта се изисква проверка в каква територия попада на всеки имот от кадастралната карта, има ли стари регулационни планове за територията, в която попада имота, както и дали са проведени процедури за промяна на предназначението на земята;
- удостоверения за принадлежност на имот към стопански двор и наличие или липса на акт за държавна собственост, необходими на нотариусите при различни разпоредителни сделки;
- удостоверения, изискващи информация дали конкретно решение е влязло в законна сила, както и дали е изменяно или отменяно;
- удостоверения относно наличието или липсата на договор за наем или аренда за имота, предмет на разпоредителната сделка и пр.