България иска Скопие да осигури сигурността на българите, които ще пътуват за честванията на Гоце Делчев

Новини
© БГНЕС

Нота с настояване да се осигури сигурността на българите, които ще пътуват за Северна Македония на 4 февруари за честванията на рождението на Гоце Делчев, ще изпрати българското Министерство на външните работи до Скопие. Това обяви министърът на външните работи Николай Милков.

„Ключово в момента е осигуряването на спокойствие на българите там. Искаме да постигнем деескалация на напрежението. Предстои телефонен разговор на нашия премиер с македонския – Ковачевски. Разговорът ще е за осигуряване на сигурността на българите там, но и за тези, които ще отидат за отбелязването на рождението на Гоце Делчев. Ще се изиска с нота от РСМ да осигури достъпа на българи, които пътуват натам. Като минимум ще има и участие на представители на българското посолство“, коментира Милков.

„Проблематично в сегашната ситуация е, че българите в РСМ и лицата с българско самосъзнание нямат доверие към основните институции. Имаме ситуация, в която жалбите, които те предоставят, не се разглеждат или ако се разглеждат, те получават негативен резултат. Българите, които са подавали такива жалби, пък биват тормозени. Имаше случай, в който Комисията за защита от дискриминация вместо да разследва сигнала се обърна срещу тези, които са подали сигнала, твърдейки, че те са извършили дискриминация.

В момента те имат два варианта – да се снишат или да се върнат в България, а това не трябва да е така. Трябва да бъде прекратен този омагьосан кръг. Случва се така, че български клуб е нападнат, а членовете му след това са викани в полицията на разпити и не се знае в какво качество и дали няма да им бъдат предявени някакви обвинения. Това е основният проблем, че каквито и механизми да залагаме, ако институциите не са си на мястото, няма да има резултати“, категоричен бе министърът.

Относно заканите на РСМ да блокира достъпа на няколко евродепутати и български граждани, той каза:

"Това може всеки момент да се случи. Нямаме гаранции кой е умерен и кой е по-краен. Ако това се случи, то ще е безпрецедентно по ред причини. Аз нямам информация досега две страни, членки на ЕС, да са обявили помежду си хора, обявени за персона нон грата. Ангел Джамбазки с всички оценки, които може да съществуват за него, е докладчик за РСМ в ЕС. Забраната за такъв човек също е уникален факт, ако това се случи. А пък Андрей Ковачев също е ангажиран с това. Забрана за достъп на евродепутати до страна кандидат също ми се вижда нелогично."

Още от Новини