Когато гръм удари, как ехото заглъхва - хроника на катастрофиралите проучвателни мандати

Анализи
© БГНЕС

Не е нужно да сме поети, за да установим - чисто емпирично, че септември е станал май. Без да сме заживели в рай. На 12 май президентът официално разпусна 45-ия парламент, станал непригоден само за 9 седмици и половина заради неумението да излъчи правителство. От вчера това е факт и за 46-ия.

Дни ни делят от указа, който ще официализира поредната нерадостна констатация за катастрофиралите проучвателни мандати, които не просто не родиха кабинет. По-лошо - посяха нетърпимост, вражди и лични омрази, които ще се пренесат и в 47-ия. Кой ли с кого не се скара, кой кого не обиди, кой кого ли не посочи с пръст като враг и душманин на диалога и демокрацията.
Слави Трифонов пръв нарече потенциалните си партньори предатели, защото не приеха двата му проектокабинета за първия мандат, заради странната му представа за политически отношения.


Когато гръм удари, как ехото заглъхва - демонстрира вицето на Трифонов Тошко Йорданов, който  първо извади кирливите ризи на опита за съшиване на подкрепа за кабинет - кой какво казал и какво поискал -
 
 Подплатено с откровенията на Слави Трифонов пред БНТ, това отключи нов етап в междуличностните битки - кой в чий кабинет е бил и за какво се е договорил на скритите от медиите сгляди. Трифонов за Христо Иванов и Мая Манолова,  за Кирил Петков и Асен Василев и така един по един споменатите започнаха да си спомнят.  Не по-малко любезното заключение направи и на Татяна Дончева.
 
Хроника на едни предизвестени преговори, трето издание, които започнаха обнадеждаващо с "Изправи се БГ, Ние идваме!", но и тук надеждите бяха попарени набързо, когато от  Демократична България отказаха да се явят, а "Има такъв народ" сложиха похлупака.
 

И докато президентът зовеше за диаголг, а най-рейтинговите му служебните министри Петков и Василев загатваха за нови амбиции с нов политически проект, атакувани от едни и ухажвани от други - като Христо Иванов.

Грозната размяна на реплики вчера продължи, дори когато стана ясно, че третият мандат е последен шанс вече не за формиране на кабинет, а поне за актуализация на бюджета. Нинова направи опит да закърпи положението, поставяйки в пленарна зала искане за съкратени срокове за по-бързото му приемане. Получихме отново от същото -  доскоро преговарящите с БСП за подкрепа - се редуваха да я обвиняват. Стигна се до абсурдната ситуация ГЕРБ да я защитава.
 
Рекапитулацията - няма да има редовно правителство скоро, актуализацията може и да мине, но не са ясни параметрите. БСП днес ще умува кога да върне мандата, а евентуално днес депутатите трябва да решат кога ще са президентските избори - на 7 или на 14 ноември. Президентът ще им върне жеста и ще определи кога да са парламентарните и дали да са 2 в 1. Отсега е ясно, че той е против тази идея и ще бъде обвинен, каквото и да реши.

Източник: БНР

Още от Анализи