Бойко Рашков - разгневеният и разминаващ се с главните роли, за които се готви, по вина на политици с власт

Анализи

Бойко Рашков е червена линия, бухалка, перфектен юрист, вътрешен министър, който (на)стъпва законите, враг на корумпираните, личен враг на друг негов съименник,борец срещу “криминалния” вот, помагач на политически сили нечестно да печелят избори с арести, любител на качествени питиета...

Страстни определения за един и същи човек. Според лагерите, откъдето идват. А лагерите в България в последната година се ожесточиха до кръв или до последния избирател. В “Продължаваме промяната” за него говорят с нежното име Бойчето, защото “мачка” ГЕРБ и персонално лидера на главната опозиционна партия. Откъм партията на Борисов пък винаги предупреждават за война, ако Рашков тръгне към отговорен пост. При ДПС е същото заради предизборните арести. Демократът генерал Атанасов, който познава добре настоящия вицепремиер и вътрешен министър, напомня за комунистическото му минало. Нищо лично. Дори не коалиционно.

 Бойко Рашков от месеци е в епицентъра на кризисните политически трусове, без самият да е казал и дума публично

 Две условия имаха Кирил Петков и Асен Василев, за да влязат в правителството с мандат на Корнелия Нинова - Бойко Рашков председател на антикорупционната комисия и гласуване от този парламент на варианта на Закона за противодействие на корупцията така, както го е написала Лена Бориславова.

Днес, ако БСП върне третия мандат, тези ултиматуми могат да се окажат излишни.

В петък сутрин юристи осветиха и друг проблем, който направи казуса “Рашков” още по-заплетен - оказа се, че правителство в оставка не може да смени вътрешния си министър, за да бъде избран той за наследник на Сотир Цацаров.

Това, естествено, породи съмнения в качествата на юридическия екип около Кирил Петков, но и даваше възможност на “Промяната” да направи елегантна крачка назад от едната червена линия, да влезе в ново правителство и после, ако депутатите кажат - да се сбъдне мечтата на Бойко Рашков.

Кой обаче е очаквал, че записът от партийната сбирка с иначе честната позиция на Христо Иванов ще изтече още същия петък, а пък Слави Трифонов ще намери в него най-лесния изход да се спаси от четворната коалиция. Май завинаги.

А лидерът на “Да, България” вероятно не спекулира, когато предава думите на Тошко Йорданов пред Корнелия Нинова, че новата антикорупционна комисия ще е бухалка, но те искат да са от страната на тези, които я държат.

Така беше до петък, а утре може да е друго, през октомври - трето...

Ако българите не са изнервени съвсем от този изборен маратон, който не им сервира нищо ново и от кризата, която им стовари всичко страшно и непредвидимо на главата.

Президентът Румен Радев върна в голямата игра Бойко Рашков, когато на 12 май 2021 г. го назначи за служебен вътрешен министър и вицепремиер. Случи се в разгара на войната на държавния глава с главния прокурор Иван Гешев и със сваления премиер Бойко Борисов. Затова и бе някак естествено Рашков да припознае точно тези две фигури като основните мишени като член на правителство, подредено от президентския екип.

А за 32-те години, в които е бил на различни постове по върховете на държавата, Бойко Рашков доказва, че владее до съвършенство изкуството да си създава врагове. Публично и безапелационно. И никой не може да му отрече, че е последователен в това майсторство.

 Малцина си спомнят, че именно Рашков е назначавал младия следовател и настоящ главен прокурор Иван Гешев в системата. В средата на 90-те е ръководител на Корнелия Нинова в Столичната следствена служба. Преподавал е на много депутати в университета, включително на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова. 

Бил е директор на Националната следствена служба, на Специализираната следствена служба, депутат от гражданската квота на БСП (никога не е бил член на тази партия), зам.-министър на правосъдието при тройната коалиция между БСП, ДПС и царската партия, два пъти избиран от парламента за председател на Националното бюро за контрол на СРС-тата, министър на вътрешните работи в три поредни правителства (в две от тях - служебните, и силов вицепремиер). Точно този пост му даде най-голяма популярност, но и най-противоречиви оценки за работата му.

 

Стигна се дотам, че адашът му Борисов да каже: “Намразих си името покрай Рашков”

 

Което със сигурност е предизвикало онази тънка усмивка на вътрешния министър, с която посреща критиките на депутатите.

Председател на КПКОНПИ е обаче вторият пост, за който Рашков е готов, но е на път да се размине заради политици.

Първият е главен прокурор. През 1998 г. Висшият съдебен съвет (ВСС) го избира за обвинител №1. Синият президент Петър Стоянов не подписва указа за назначаването и връща топката на ВСС. След това съдебните кадровици са сменени спешно със закон, гласуван от депутатите на СДС, които са мнозинство в парламента. Те избират нов ВСС, който вече предлага и гласува Никола Филчев за главен прокурор. Тогава Народното събрание изиграва решаващата роля Рашков да не седне в стола на този, над когото е само Господ (по думите на приятеля му Иван Татарчев, когото така и не можа да наследи).

Дали сега ще оглави КПКОНПИ още преди самата реформа в комисията, пак зависи от депутатите, но най-вече от договорки, които са трудни за прогнози.

Заради безалтернатовното му номиниране за неин председател Слави Трифонов изтеглил министрите си от коалицията (освен за 4-те милиарда, които не им отпуснали за пътните фирми на ГЕРБ и ДПС - по твърдения на “Продължаваме промяната”).

Рашков начело на антикорупционната комисия означава война с опозицията, репликираха от ГЕРБ.

Мракобесен комунистически динозавър е най-мекото, с което го описва ДПС. А от ИТН красноречиво задраскаха името му в условията да продължат преговорите, преди Трифонов да ги блокира. “Възраждане” елегантно предложиха друг шеф на КПКОНПИ - Бойко Атанасов, колега на Рашков от следствието. В същото време Кирил Петков и Асен Василев настояват той да стане борец с корупцията №1, а БСП и “Демократична България” са твърдо “за”, но с ясното съзнание, че това няма как да се случи в настоящата парламентарна конфигурация. 

И въпреки че в червените редици Рашков е недолюбван от мнозина, а десните открито подкрепят човека, сочен за близък на идеологическите им врагове - социалистите. Ситуацията изглежда патова, поне в този парламент, а Бойко Рашков - разделителната линия, която никой няма да успее да премахне.

Още когато Рашков се върна на върха на държавата като служебен вътрешен министър, враговете му заподозряха, че той е получил обещание от новата власт

 

да играе “твърдо” на терена вместо на резервната скамейка, после да седне в стола на шеф на антикорупционната комисия

 

И в първия ден на поста в МВР взе големия червен тебешир и начерта първата разделителна линия - обяви война на т.нар. от него криминален вот.

14 месеца по-късно още отговаря на въпроси от ГЕРБ и ДПС за “репресии, осъществени от МВР” заради изборите.

Вътрешният министър не пропускаше възможност да подчертае кой купува гласове - ГЕРБ и ДПС. В крайна сметка двете партии се озоваха в опозиция, а до днес депутатите им настръхват и лицата им придобиват особен вид, когато стане дума за Рашков.

И докато справянето с криминалния вот е сериозно предупреждение и обеца на ухото за всеки, който разчита на него, не така се развиха разследванията за източените пари при управлението на ГЕРБ и ДПС в последните 12 години.

Това беше вторият му приоритет, с който събуди Икономическа полиция - призна го публично дори бившият главен прокурор Сотир Цацаров през 2016 г., с когото малко по-късно Рашков влезе в остър конфликт - заради СРС-тата, а след това като вътрешен министър и заради работата на КПКОНПИ по противодействие на корупцията.

Тежките думи от двете страни приключиха с оставката на Цацаров и връщането му в прокуратурата. Така постът в антикорупционната комисия се освободи. Но от словесната война между двамата блестящи юристи никой не спечели.

При Рашков като вътрешен министър започнаха стотици проверки на инфраструктурни проекти и обществени поръчки за милиарди. Когато те стигнаха в прокуратурата, започна другата голяма война на Рашков - с Иван Гешев. От нея пак никой не печели - освен големите разбойници, които просто наблюдаваха размяната на удари. И тук ясно се разбра - МВР може да получи информация за престъпления, да я провери, дори да почне разследване по неотложност, но в крайна сметка обвинява прокурорът, а съдът решава кой е виновен и кой не е.

Оказа се, че да си шеф на МВР, не е достатъчно да раздадеш справедливост, а войната с прокуратурата като посредник между разследващите и съда се превърна в основния препъникамък и поредната червена разделителна линия, от която никой не печели, освен вероятно бандитите.

Основата битка на Бойко Рашков като вътрешен министър стана проверката на строителството на АМ “Хемус” с инхаус процедури. Тя беше започната без обществени поръчки и с пари от бюджета, а не с фондове от Европа.

Резултат от мащабното разследване, продължаващо вече година, има само за един от лотовете. В края на м.г. с неочаквана популярност се сдоби бившият футболен съдия Борислав Колев, който изнасял милионите за магистралата в торби и ги носил неясно къде. Колев е и единственият обвиняем по делото за пране на пари от “Хемус”. Разследването за лот 5 на “Хемус” е вече в прокуратурата, а политически фигури и доказателства за корупция още няма или поне не са известни на обществото. Както и злоупотребите по останалите лотове на “Хемус”, които поне по предварителни изказвания бяха същите, както в случая с 5-и участък.

Нищо не се чу за 500-те млн. лв., отпуснати за ремонти на язовири и за много други съмнителни процедури от близкото минало.

Не се сбъднаха очакванията на хората, че ще станат свидетели на първите арести на политици от “А” група за корупция. Макар че Рашков изпълни според политическите легенди едно от обещанията си пред Кирил Петков - да арестува Бойко Борисов.

Имаше зрелище. Бившият премиер, финансовият министър Владислав Горанов и PR-ът на ГЕРБ Севделина Арнаудова бяха задържани за 24 часа по разследване за изнудване на Васил Божков. Съдът обяви арестите за незаконни.

Но докато тримата популярни арестанти са били зад решетките, проектът за антикорупционния закон по мярката на “Продължаваме промяната” вече е бил готов.

В политическите среди се говори, че тогава Рашков вече е обсъждан за ръководител на комисията за противодействие на корупцията, както е замислена една от двете след разделянето на сегашната структура. Новото е, че инспекторите ще имат разследващи функции, ще започват производства без постановление на прокуратурата и ще обжалват отказите на държавното обвинение в съда. Това дава повече правомощия на комисията, отколкото сега има МВР. Затова ГЕРБ и ДПС подозират управляващите, че искат да си направят своя прокуратура начело с Рашков. А за повече яснота я наричат нова бухалка.

 

Но в ръцете на Рашков тя може да удари както бившите, така и настоящите управляващи

 

Че бившият вътрешен министър в оставка ще оглави КПКОНПИ, изглежда все по-непостижимо.

Затова и остава въпрос на дълбок анализ какво щеше да се случи, ако Рашков навремето бе станал главен прокурор вместо Филчев и дали държавата щеше да тръгне по различен път. Със сигурност обаче нямаше да има ролята, която днес му приписват - най-важното условие за съставяне на правителство, от което зависят нови избори и още по-тежка политическа криза.

 

 

 

19-те имота се оказаха помещения в къщата на фамилията

Точно 40 дни след назначаването му за вътрешен министър в първото служебно правителство на Румен Радев ГЕРБ институционализира темата с имотите на Рашков. Те са описани в декларацията му пред КПКОНПИ още като е бил шеф на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства.

Повече от 19 имота за милиони - от един държавен служител. Важно е да чуем отговора му за оная резиденция на шейх. Много е лесно да се явяваш като носител на правдата в едно правителство, назначено от президента, и да продължаваш да мълчиш с какви пари един следовател и преподавател направи такава имотна сага около себе си, попита от трибуната в парламента едно от остриетата на ГЕРБ Маноил Манев.

След няколко дни от ефира на предаването на Сашо Диков по “Евроком” Рашков отговори в свой стил:

Средствата за имотите ми са законни, а не от чекмеджета, шкафчета и кюлчета. Всичко съм декларирал. Не се притеснявам от нищо, категоричен е Рашков и показва документи. Всъщност един от имотите му е наследствен, за друг се е явил на публичен търг, а третият - до Американския колеж в София е съсобственост със съпругата му, Мария, която е един от известните нотариуси в София.

Написано е от нотариус, за да е ясно - гараж, склад, мазе, това са части от къща, това не са жилища. Не знам този човек, Манивел Манов (има предвид Маноил Манев - б. р.) може ли да чете, или не може - тераса, сутерен, гараж, фитнес, склад, втори, трети склад - всичко е част от къща. От тези 19 позиции 11 не са жилищна площ. Работил съм 44 г. Съпругата ми също. Може ли да ползваме кредити, с позволение на Манивел Манов? Можем. Няма да открием заек в този храст, заяви Рашков.

По-късно от НАП проверяваха доходите и разходите на Бойко Рашков и семейството му и не бяха открити несъответствия. Самият той оповести, че прокуратурата също прави проверка и е поискала от съда разкриване на банкова тайна. Това беше преди 8 месеца и оттогава няма развитие по темата.

24 часа


Още от Анализи