Румен Радев: Френското предложение можеше да бъде много по-успешно

Новини

"Така нареченото "Френско предложение" съдържа голяма част от основните български изисквания, но можеше да бъде много по-успешно като цяло, включително и Българо-македонският протокол, ако нашите политици имаха много, много по-голямо внимание към целия този процес; ако дипломатите от Външно министерство не разчитаха само на президентската институция и не пилееха много време и енергия в опита си да вкарат разнопосочната политика на министър-председателя в някакви приемливи рамки". 

Това заяви президентът Румен Радев в първото си публично изявление по двете основни политически събития от седмицата - свалянето на правителството с вот на недоверие и решението на парламента България да отмени ветото си върху начало на преговори за членсво на Република Северна Македония в ЕС. Изказването той направи в авиобаза Граф Игнатиево край Пловдив, където е гост на чествания по повод 110 години от първия боен полет на българската авиация.

"Отдавна настоявам македонските българи да бъдат вписани в конституцията. Факт е, че това бе прието от френското председателство, но е парадоксално, че беше по-лесно да бъде убеден френския президент и европейските лидери, отколкото българския министър-председател, чийто кабинет не пое дори отговорност за действията си и не остави достатъчно време, така че институциите и обществото да се запознаят с казуса", заяви още държавният глава. 

"Що се касае до гаранцията за културно-историческото наследство, учебниците, езика на омразата, които се защитават именно в този двустранен протокол, вчера народните представители гласуваха празен чек за нещо, с което мнозина от тях така и не успяха да се запознаят, което категорично не предостави необходимите механизми, срокове и критерии за защита и което ще остави следващите български правителства в днешното положение - да водят безплодни спорове с македонската страна", каза още Радев.

"За КСНС държа да е ясно, че това е закрито заседание. И аз наистина държа всеки участник да има свободата да отстоява своите позиции. Мога само да споделя, че вие чакахте долу 5 часа, в които категорично настоявах македонските българи да се впишат в конституцията и това да бъде задължително условие за начало на преговори за присъединяване. Министър-председателят Петков, неговите министри и всички участващи партии, с изключение на една - ИТН, отхвърлиха това предложение и го приеха едва , когато то дойде чрез президента Макрон.

По повод интервюто в британско издание, в което Кирил Петков заяви, че България би станала "мека държава", ако има служебно правителство, държавният глава заяви:  

"Това интервю пред "Гардиън" много е показателно. Първо, премиерът лично призна, че България изнася оръжие за Украйна. И, второ, в своето желание да уцели мен, той простреля г-жа Нинова, която оглавява комисията, която отговаря за издаване на разрешителни за това оръжие".

В началото на обръщението си, Радев поздрави служещите във ВВС:

"Искам да поздравя българските ВВС със славната 110-годишнина и да изкажа своята дълбока признателност към всички мъже и жени в сини пагони за техния висок професионализъм и всеотдайност".

Още от Новини