Как да гласуваме машинно (видео)


До голяма степен електронната бюлетина визуално прилича на хартиената. Всеки гласоподавател ще получава по една от три специални карти, която се слага в слот в машината.

Избира се номера на бюлетината за партията, за която искаме да гласуваме, както и отбелязваме преференции за конкретните кандидати за народни представители. Накрая излиза екран, който показва избора ни - оттам можем да се върнем назад в случай на грешка и да поправим избора си. Когато потвърдим избора, бюлетината се отпечатва и се сгъва, за да не се вижда, и се поставя в урната при членовете на избирателните комисии.

Една машина има капацитет за общо 440 гласувания, а за всяко устройство има допълнителна ролка, която да бъде презаредена в случай на нужда.

Машините са общо 9390, а общият брой на секциите у нас ще са над 11 хиляди. Тази бройка не включва т.нар. мобилни урни, които са въведени за хората под карантина и в болничните заведения.

Машината не може да бъде изключена преди края на изборния ден, защото има защита срещу злоупотреби. Изисква се ПИН код и потвърждението му. След това тя калкулира резултатите.

"Няма човешка намеса в броенето", категорични са от ЦИК. Техническо е решението за това коя партия на коя страница в електронната бюлетина ще се появява. Максималният брой имена на партии и коалиции на една страница е 12.

Още от Новини