Доц. Кунчев: Опитваме се да дадем този отдушник, който крие най-малко рискове

Здраве

Така както подхождаме – много внимателно, бихме могли да видим какъв ще е ефектът. Това заяви пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в коментар за разхлабването на мерките. Той посочи, че намирането на баланс е много трудно и винаги ще има недоволни.

Доц. Кунчев подчерта, че за първи път се посочват мерки, които няма да важат от утре за всички, а са разпределени във времето. „Недоволни винаги ще има. Опитваме се да дадем този отдушник, който крие най-малко рискове“, каза той. „Ако работите в един офис с доста хора с неработещ климатик и не отваряте прозореца – с какво е по-опасно от това да седнете навън, при достатъчно отстояние, и да изпиете едно кафе“, даде пример той.

"Ако слушате това, което казват директорите на болници, епидемиолозите, лекарите, разбира се, че ние сме винаги за това мерките да са по-затегнати, по-дълъг да е този период, само че когато политиците и министрите вземат вече решение, те няма как да не отчетат и другата страна - тази, че хората имат нужда от взимане на глътка въздух", коментира доц. Кунчев.

Ефектът както от затягането, така и от отпускането на ограниченията ще стане ясно след известно време, защото на дневна база има изкривяване, поясни доц. Кунчев. Нека да видим какви ще са седмичните данни, нека да видим какво се случва около нас. „Ефектът, който търсим за момента, е да не продължи нарастването рязко на случаите, както бяхме свидетели в течение на две седмици“, каза доц. Кунчев. По думите му, ако има стациониране на около 750-800 заболели на 100 000, това ще е известно стабилизиране. „На фона на това, което се случва в Европа, това не са толкова лоши данни, лоши щяха да са, ако достигнем естонските и словашките цифри от 1500-1600-1800 на 100 000“, каза той.

Той подчерта, че мерките се разхлабват, но с условие, че ако продължи ръстът на заболели, ще бъдат взети такива, че „да осигурят ненатоварване в такава екстремна степен на болниците".

Доц. Кунчев посочи още, че през април се очакват 700 000 дози ваксини и заяви, че с тях ще се стигне до всички фази. Това, по думите му, ще позволи всеки, който желае по всеки механизъм, да има избор измежду различните типовете ваксини.

На въпрос колко ще продължи имунитетът след ваксинация, той посочи, че докато не премине една година, няма как да се знае. „Този тип ваксини осигуряват максималната защита в рамките на година, но всичко зависи от това как ще продължи да се развива коронавирусът“, обясни той и допълни, че има надежди той да се самоограничи. По-лошият вариант е да остане един перманентно съществуващ, вирус, за който ще се прилагат сезонни ваксини, обясни специалистът.

Доц. Кунчев изтъкна още, че в момента болниците са много по-подготвени в сравнение с първите вълни на епидемията. Ако се наложи, ще се увеличи броят на осигурените легла, стана още ясно от думите му.

„Няма правила. Дори прилагането на крайни мерки дълго време не е решение“, посочи още той, като допълни, че една въздушно-капкова инфекция не може да бъде спряна. Надяваме се това да е най-високата точка от третата вълна, задържането на растежа вече е налице, обобщи доц. Кунчев.

Източник: Zdrave.net

Още от Здраве